eLibraryUSA

eLibraryUSA

Dočasně jsme pro Vás zpřístupnili online kolekci eLibraryUSA pro domácí využití. V případě zájmu o přístup do eLibraryUSA nás prosím kontaktujte na e-mailu uspoint@ujp.zcu.cz. Po skončení mimořádné situace bude eLibrary opět plně dostupná pouze na počítačích Amerického centra US Point.

Co je eLibraryUSA?

eLibraryUSA

Knihovna eLibraryUSA zahrnuje pestrou škálu online databází zaměřených především na učení anglického jazyka, informace o historii a kultuře USA, občanskou společnost, obchod a podnikání, vědu, technologie a současné časopisy a noviny.

eLibraryUSA poskytuje přístup do devíti samostatných databází, včetně JSTORu, PROQUESTu , Gale Academic OneFile, PressReaderu a dalších.

Jaké má pro mě eLibraryUSA výhody?

Jaké jsou výhody eLibraryUSA oproti Google vyhledavači?

Přehledně tam najdu:

  • více, než 7000 titulů novin a časopisů z více, než 150 zemí v 62 jazycích
  • více, než 100 filmových dokumentů o aktuálních tématech USA
  • 3 databáze pro mladší studenty a je jejich učitele
  • 3 vědecké databáze

Vědecké databáze jsou tzv. komerční zdroje. Komerční zdroje jsou známy a odborníky vyhledávány pro svoji kvalitu, přesnost a aktuálnost. Proto většina poskytovatelů informací (např. knihovny) jsou předplatitelé těchto komerčních zdrojů. Je zde garantována kvalita. Obsah vytvářejí a posuzují odborníci z daných oblastí. Žádný vědecký výzkum se bez těchto zdrojů neobejte. Proto pokud chcete zjistit datum narození a to, čím se zabýval např. Albert Einstein, spokojíte se s Google vyhledávačem. Nicméně, pokud už byste se chtěli hlouběji zabývat oblastmi Einsteinova výzkumu – bez komerčních databází se určitě neobejdete.

Co eLibraryUSA obsahuje?

NOVINY A ČASOPISY

PRESS READER

Obsahuje více než 7000 titulů novin a časopisů z USA a dalších zemí celého světa. Tituly jsou z více, než 150 zemí v 62 jazycích. Vyhledávat v databázi můžete podle země, jazyka nebo oblasti. V databázi je denní tisk i populárně-naučné časopisy.

FLIPSTER

Obsahuje poslední čísla časopisů pokrývající současné události z oblastí americké kultury a zahraničních věcí jako např. Time, Forbes, National Geographic, The New Yorker, Entrepreneur, Popular Science a další

Press Reader
Flipster

AKADEMICKÉ A VÝZKUMNÉ ZDROJE

GALE ACADEMIC ONEFILE

Vynikající zdroj pro studenty a učitele pro studium a výzkum. Obsahuje „peer-reviewed full text articles“ z více, než 8000 celosvětově uznávaných odborných časopisů a zdrojů. Můžete vyhledávat témata ze sociálních věd, technologií, medicíny, inženýrství, umění, literatury a dalších.

JSTOR

Databáze více, než 850 odborných časopisů z oblasti sociálních věd, ekonomie a historie.

PROQUEST DISSERTATION & THESES GLOBAL

Více, než 1,5 milionů dizertačních prací z více, než 700 univerzit.

Práce pokrývají široké spektrum témat od ekonomie, historie, literatury a jazyka, sociálních věd, umění a dalších. Je možno vyhledávat nejen podle tématu, ale také dle školy.

Gale Academic OneFile
JSTOR
ProQuest

ZDROJE PRO MLADŠÍ STUDENTY A ŠKOLY

GALE IN CONTEXT: MIDDLE SCHOOL

Více, než 1000 novin a časopisů – přizpůsobeno pro 11 – 13-ti leté studenty.

GALE IN CONTEXT: OPPOSING VIEWPOINTS

Přečtěte si články odborníků na skoro 500 kontroverzních témat dneška. Můžete si vybírat z tisíců novin a časopisů. Součástí článků jsou i otázky k zamyšlení, shrnutí textu či shrnutí výhod a nevýhod aj.

DIGITAL LITERACY

Obsahuje témata spojená se světem internetu a sociálních médií jako např. sociální sítě, kyberšikana, soukromí, schopnost vyhledávat informace na internetu nebo jak vytvořit podcast, kampaň na sociálních sítích či multimediální prezentaci. Součástí jsou již vypracované plány hodin pro učitele.

Gale in Context: Middle Schools
Gale in Context: Opposing Viewpoints
Digital Literacy

DOKUMENTY A VIDEA

KANOPY

Více než 100 dokumentů zachycující nejdiskutovanější témata současných Spojených států.

Kanopy

Jak získám přístup do eLibraryUSA?

eLibraryUSA je unikátní databáze obsahující celou řadu placených zdrojů, proto je přístup do této kolekce možný pouze z počítačů v US Pointu. Z organizačních a kapacitních důvodů si počítač s přístupem zarezervujte minimálně 1 den předem na emailu: uspoint@ujp.zcu.cz – uveďte den a rozmezí hodin, které chcete strávit využíváním databáze eLibraryUSA. Prosíme,  dodržujte otevírací hodiny US Pointu a vyčkejte na potvrzení rezervace.

Aktuálně

Časově omezená možnost! Vzhledem k současné celosvětové situaci si můžete zažádat o zpřístupnění eLibraryUSA na soukromém počítači. Napište na email uspoint@ujp.zcu.cz a my Vám pošleme dočasné heslo.