26. 9. 2022 @ 8:00 - 14:00

| Zdarma
Evropský den jazyků

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje organizuje i v letošním roce Evropský den jazyků v Plzni a Americké centrum Plzeň u toho opět nebude chybět!

Cílem Evropského dne jazyků je motivovat studenty učit se cizí jazyk a informovat o možnostech cestování v Evropské unii, vyzkoušet si praktické znalosti a prezentovat kulturní rozmanitosti v Plzni.
Tento rok je připraveno 9 stanovišť a aktivit a Vy sami si můžete dle naší nabídky zvolit místo a čas pro svou skupinu žáků, aby se dozvěděli o jednotlivých institucích a vyzkoušeli si svoje znalosti. Je potřeba si místo a čas zarezervovat – přihlašovací formulář zde: https://bit.ly/3dreNTH.

9 stanovišť:

EUROCENTRUM
SVK PK, vzdělávací centrum | Smetanovy sady 2
Víte, jak se hovoří v jednotlivých členských zemích Evropské unie? Poznáte evropské jazyky z textů či nahrávek? Interaktivní týmová soutěž připravená Eurocentrem Plzeň na Evropský den jazyků Vás zasvětí do tajů lingvistiky, tak neváhejte a přijďte s námi zábavně poznávat evropské jazyky! Kromě soutěže máme nachystány také užitečné informace a tipy, jak vycestovat na programy hrazené EU (pro mládež již od 13 let) a procvičit si cizí jazyky přímo v zahraničí!

PLZEŇSKÁ UNIE NESLYŠÍCÍCH | ZNAKOVÝ JAZYK
Plzeňská unie neslyšících | Divadelní 310/1a
Odstraňujte s námi komunikační bariéry mezi světem slyšících a neslyšících. 30 minut je krátký čas na to, abychom vás naučili znakový jazyk, ale dostatečný čas na to, vzít Vás na krátkou, interaktivní cestu do světa, kde se slyší očima a mluví rukama. Při naší společné cestě do světa neslyšících Vás bude provázet slyšící i neslyšící lektor. Objevíte společně s námi kouzlo znakového jazyka při „desetiminutovce se znakovkou“?
Prozradíme vám odpovědi na otázky, jako: „Je znakový jazyk mezinárodní? Domluví se neslyšící z Plzně s neslyšícím z Brna? Jak se budí neslyšící,
když neslyší budík? Je nějaké pravidlo pro komunikaci s neslyšícím? A proč se neslyšící…?“ Přijďte a dozvíte se více.

AMERICKÉ CENTRUM PLZEŇ, UJP ZČU
Anglická knihovna SVK PK | nám. Republiky 12
Vydej se s námi do USA! Letos se zaměříme na zajímavosti Spojených států amerických a navíc se dozvíš o možnostech, které máš, pokud si chceš
zlepšit angličtinu a do Ameriky se podívat jako turista nebo jako student. Mnohem více se o USA a americké angličtině můžeš dozvědět na akcích pořádaných Americkým centrem při Ústavu jazykové přípravy Západočeské univerzity v Plzni. Jsme tu zdarma pro každého a propojíme Tě s USA.

ALLIANCE FRANÇAISE
Alliance Française | nám. Republiky 12
Kultura, geografie a gastronomie: objevujte francouzštinu a Francii díky hravým a zábavným aktivitám!

ARABŠTINA
Oxford Bookshop | Dřevěná 8
Pronikněte do tajů arabštiny. Ukážeme si, jak vypadají písmenka z arabské abecedy a řekneme si něco o arabských pozdravech. Ukážeme si, jak vypadá písmenko z pozdravu, když stojí samostatně, když je uprostřed slova a když je na konci. Také se naučíme představit v arabštině.

ROMÁNSKÉ JAZYKY | FRANCOUZŠTINA
Knihovna města Plzně | Ústřední knihovna pro děti a mládež | B. Smetany 13
Znáte románské jazyky? Chcete se začít učit španělsky, francouzsky, italsky? Víte, jak mluvil Drákula? Určitě znáte pár frází a základních slovíček.
Přijďte si vyzkoušet španělštinu, francouzštinu, italštinu, rumunštinu a katalánštinu a dozvědět se více o rozdílech a kulturních rozmanitostech Evropy.

ČEŠTINA PRO CIZINCE, UJP ZČU | ČESKÁ JAZYKOVÁ ETIKETA ANEB ON NENÍ NEZDVOŘILÝ, ON JE CIZINEC!
Kulturka | Sedláčkova 19
Úspěšná komunikace v určitém jazyce nestojí jen na slovíčkách a gramatice, ale také na znalosti jazykové etikety. To jsou pravidla, která popisují, kdy můžeme využít určité fráze, kdy si vykáme či tykáme nebo kdy používáme spisovné
a nespisovné varianty jazyka. Ta jsou v každém jazyce jiná. Znáte českou jazykovou etiketu? Víte, jaká pravidla se učí cizinci, aby nás Čechy neurazili
nebo nerozzlobili? Přijďte na workshop a vše se dozvíte.

NĚMČINA TANDEM
Radnice | Obřadní síň | nám. Republiky 1
Metoda česko-německé jazykové animace. Jazyková animace je nekonvenční hravá metoda, jež podněcuje zájem o jazyk, kulturu a lidi ze
sousední země. Zábavným způsobem se snaží přiblížit základy cizího jazyka a prohloubit již získané jazykové znalosti. Usnadňuje komunikaci ve smíšených skupinách, pomáhá překonávat ostych při používání cizího jazyka i obavy z chyb a posiluje schopnost účastníků uvědomovat si nejrůznější způsoby dorozumění. Podporuje iniciativu a kreativitu účastníků, kteří jsou do jazykové animace aktivně zapojeni. Je vhodná pro začátečníky i pokročilé.

MEZIGENERAČNÍ A DOBROVOLNICKÉ CENTRUM TOTEM, Z. S.
Muzeum loutek v Plzni (pobočka Západočeského muzea v Plzni) | nám. Republiky 23
Co spojuje 2 slova: DOBROVOLNICTVÍ a JAZYK? Kde všude může člověk pomáhat a jak mu v tom může pomoci znalost cizího jazyka? Kde jsou právě teď dobrovolníci nejvíc potřeba? A který cizí jazyk je právě teď mezi dobrovolníky nejvíc užíván? Přijďte se seznámit s ukrajinskými studenty Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, kteří pomáhají lidem utíkajícím před válečným konfliktem. Přijďte si vyzkoušet „stejnosti i odlišnosti“ češtiny a ukrajinštiny. Přijďte si popovídat i o tom, kde a kdy je možné pomáhat těm, kteří pomoc potřebují.

26. 9. 2022
Cena:
Zdarma

Anglická knihovna SVK PK
nám. Republiky 12

Pořadatel

Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje